BEZPIECZNA PRACA W WAKACJE – 2014

Z badań wynika, że 20% Polaków nie wie, co zrobić, by wyjazd za granicę był bezpieczny. Latem 2014 r. ruszyła kampania „Bezpieczna praca w wakacje. Nie bez przyczyny jej okres trwania przypadł na miesiące wakacyjne – w tym czasie bowiem wiele osób podejmuje decyzję o wyjeździe do pracy poza granicami kraju. Efekty przerosły oczekiwania twórców.

Zbigniew szuka opiekunek

Specjalnie na potrzeby kampanii została stworzona fikcyjna postać Zbigniewa oraz ogłoszenie z nieprawdziwą ofertą pracy dla opiekuna osób starszych w Niemczech. Oferta zawierała najbardziej powszechne oznaki, że stoi za nią nieuczciwy pracodawca:

  • Podejrzanie atrakcyjne zarobki w porównaniu ze stawkami rynkowymi
  • Brak wymagań co do doświadczenia
  • Niewielki zakres obowiązków
  • Podejrzanie atrakcyjne warunki zakwaterowania
  • Brak pełnych informacji o pracodawcy – podany tylko numer telefonu komórkowego

Zaskakujące efekty

Od pierwszego dnia skrzynka Zbigniewa został zasypana mailami. Przeciętny zwrot na pojedyncze ogłoszenie o pracę w tej branży to kilkanaście – kilkadziesiąt zgłoszeń. W odpowiedzi na ogłoszenie z eksperymentu spłynęło… 378 wiadomości!

Efekty eksperymentu:

  • 378 zgłoszeń od osób zainteresowanych podjęciem pracy
  • aż 98% aplikujących to kobiety
  • 14% osób pracowało już za granicą
  • tylko 13% chętnych poprosiło o dodatkowe informacje
  • 10% aplikujących wyraziło chęć pracy od zaraz
  • 7% kandydatów nie znało zupełnie języka niemieckiego
  • 5% zgłoszeń zawierało pełne dane osobowe takie jak datę urodzenia, adres zamieszkania

Zobacz więcej wyników eksperymentu na infografice.

Zbigniew górą? – wnioski

  • Tylko czterem osobom fikcyjne ogłoszenie wydało się podejrzane, co zaznaczyły w przesłanej wiadomości. Mimo to, również tych czworo zdecydowało zgłosić chęć podjęcia zatrudnienia za granicą.
  • Ponadto 14% chętnych, miało do czynienia z ofertami i warunkami pracy i pomimo znajomości realiów, zaaplikowało na ogłoszenie.
  • 24 osoby wysyłając zgłoszenie były pewne, że poradzą sobie z opieką nad obcokrajowcem pomimo nieznajomości języka.
  • 10% osób było gotowych do wyjazdu od zaraz co sugeruje, że mogłyby zgodzić się na podpisanie ewentualnej umowy dopiero w Niemczech.

W ramach kampanii przygotowaliśmy także przewodnik po bezpiecznej pracy w wakacje - „Nie bądź ofiarą!” oraz quiz, który w przewrotny sposób umożliwia sprawdzenie poziomu wiedzy z zagrożenia handlem ludźmi.